Kuidas valida Hella tulesid? 31.07.2008

Mõisted

Bi-Xenon - Hella ksenoonlahendus (gaasilahendus) süsteem, kus nii kaug- kui ka lähitule valgus saadakse samast ksenoonlambist. Lähitulelt kaugtulele ümberlülitus toimub elektromagneetilise "katiku" abil.

CELIS valgustehnika - CELIS (Central Lighting Systems) on Hella poolt patendeeritud lahendus ja kaubamärk. Tegemist on fiiberoptilise valgusjuhtmega, mille abil on võimalik moodustada erinevaid valgustatud kujutisi, enamasti rõngaid.

DE reflektor - DE (dreiachsiger Ellipsoid) tähendab kolmemõõtmelise ellipsoidi kujulist reflektorit. Koostöös läätsega saadakse ka väikesemõõtmelisest tulest tugevat ja õieti suunatud valgust.

DynaWiew kurvituli - Tuli koosneb kahest reflektorist. Ülaosas on tavaline kaugtuli, alaosas kurvituli. Külgkalde andur lülitab vastavalt vajadusele tööle õige poole kurvitule.

FF reflektor - FF (free form) tähendab vaba vormi reflektorit, millele on antud kuju tule iseloomu arvestades. Tulemuseks on eriti hea ja homogeenne, peegeldustevaba valgus. Erinevalt teistest valgustehnoloogiatest ei toimu valguse suunamist klaasi abil. Seetõttu saabki kasutada moodsat siledat klaasi.

Halogeen valgus - Tänapäeval kõige sagedamini kasutatav valgustehnoloogia. Halogeenlamp on oma nimetuse saanud klaaskolvis paikneva ja halogeengaasi (enamasti joodi- või broomühendite) järgi.

High Boost - FF tehnoloogia edasiarendus. Veelgi tugevam ja täpsem valgus.

Ksenoon valgus - Ksenoonlamp toodab valgust gaaskaarleegi abil. Ksenoontule süttimiseks läheb vaja pinget 20 000V, mille tootmiseks kasutatakse spetsiaalset elektroonikaplokki. Ksenoonlamp on umbes 2,5 korda suurema valgustootlikusega 2-3 korda väiksema voolutarbe juures. Samuti on ksenoontule poolt toodetav valgus päevavalguse spektrile lähemal ja seega silmale sõbralikum ja värve vähem moonutav.

LED - LED (Light Emitting Diodes) valgusdioodid põhinevad pooljuhtidel ja muudavad elektrivoolu koheselt valguseks. Tänu sellele ei ole soojuskadusid. Valgusdioodid toodavad väikestele mõõtmetele hoolimata palju valgust väikese energiakuluga. Samuti on ületamatu nende eluiga. Kui võrrelda LED-tehnoloogiat halogeenlampidega, oleks see just kui võrrelda Hi-Fi süsteeme lampraadiotega.

Päevasõidutuled - Eesti Vabariigi seaduste järgi peavad mootorsõidukitel põlema esituled ka päevasel ajal. Päevasõidutuled on lähitulede kasutamisele heaks alternatiiviks, aidates tänu väiksemale võimsusele säästa energiat.

Referentsiarv - Tähistatuna enamasti Ref.+number, on tegemist kaugtulesid iseloomustava arvnäitajaga, mis iseloomustab valgustugevuse kandelate arvu 40 meetri kaugusel. ECE-standardi järgi võib korraga sisselülitatavate kaugtulede kogureferentsväärtus olla 75 ühikut. Iga tule individuaalne referentsiarv on leitav tuleklaasilt või reflektorilt.


 

Küsimused

Mis on vahet 17,5 ja 37,5 referentsiarvuga tule valgustootlikusel?
17,5 referentsiarvuga kaugtuli annab rohkem hajutatud ja laiemat valgusvihku, samas kui 37,5 referentsiarvuga tuli on pigem punktkaugtuli.

 

Kumba lisatuld eelisatada, kas kandilist või ümarat?
Kui lähtuda puht funktsionaalsest vaatevinklist, siis kujutab kandiline lisatuli endas ümarat lisatuld, millel on otsad ära lõigatud. Seega on sama läbimõõduga kandilisel lisatulel vähem reflektori pinda ja seetõttu on ka kandilise lisatule valgusvihk kitsam.


Milline eelis on sinise klaasiga BLUE lisatuledel?
Tänu sinisele klaasile on Blue lisatulede poolt toodetav valgus päevavalgusele lähedasema spektriga ja inimese silmale vastuvõetavam ning väsitab juhti tunduvalt vähem. Lisaks on täheldatud, et Hella Blue lisatulede kasutamisel rasketes tingimustes (udu, lumesadu jne) on tulede valgusel vähem tagasipeegeldumist ja see aitab vältida nö. enesepimestust.

Loe veel: Tee ise õpetused